Instagram Hesap Kapatma

Instagram, ücretsiz bir fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Bu uygulama tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de en fazla kullanılan fotoğraf ve video paylaşım uygulamasıdır. Ülkemizde milyonlarca kullanıcı vardır. Milyonlarca kullanıcıya sahip bu platformdan elbette ayrılmak isteyenler olacaktır. İşte bu noktada devreye biz giriyoruz. Bu başlıkta Instagram hesap kapatma işlemini yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olacağız.

Instagram hesabı nasıl kapatılır?

İşlem oldukça basittir. Yalnız bu noktada belirtmem gereken bir husus var. Instagram telefon ve tablet gibi mobil cihazlar üzerinden hesap kapatma işlemine izin vermemektedir. Bu nedenle hesabımızı kapatırken ya herhangi bir masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanacağız ya da mobil cihazımızın İnternet tarayıcısını “Masaüstü Sitesi İste” özelliği ile çalıştıracağız. Ben işleminizin kolay olması açısından bilgisayar kullanmanızı tavsiye ediyorum. Cihaz işi tamamsa hesap kapatma işlemini anlatmaya başlayabilirim.

Geçici Olarak Kapatma

Instagram hesabınızı geçici ve kalıcı olarak iki ayrı şekilde kapatabilirsiniz. Geçici olarak kapatılan hesaplara giriş yaparak hesabınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Bu işlemi bir nevi Instagram hesap dondurma olarak düşünebilirsiniz. Hesabımızı geçici olarak kapatmak için ilk olarak Instagram.com üzerinden hesabımıza giriş yapıyoruz. Ardından aşağıdaki geçici hesap kapatma linkine tıklıyoruz.

Geçici Kapatma Linki: https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/

Linke tıkladıktan sonra “Hesabını Geçici Olarak Kapat” başlıklı bir sayfaya yönlendirileceksiniz. Açılan sayfanın orta kısmındaki “Hesabını neden kapatıyorsun?” bölümünden hesap kapatma nedenini seçmemiz gerekiyor. Bu kısımda “Ara vermek istiyorum.” seçeneğini seçebilirsiniz. Seçimi yaptıktan sonra hesabımızın şifresini giriyoruz. Şifremizi de girdikten sonra sayfanın alt kısmında bulunan “Hesabı Geçici Olarak Kapat” düğmesine tıklıyoruz. Böylelikle Instagram hesabımız geçici olarak kapatılmış oluyor. Hesabınız tekrar giriş yapana kadar kapalı kalacak. Bu nedenle hesabınızın giriş bilgilerini bir yere kaydetmenizi tavsiye ediyorum. Bu işlemden sonra Instagram hesabınızı etkinleştirene kadar hesabınız gizlenir. Fotoğraflarınız, beğenileriniz ve yorumlarınız gizlenir. Tekrar giriş yaparak hesabınızla ilgili her şeyi geri getirebilirsiniz.

Kalıcı Olarak Kapatma

Hesabınızı geçici olarak kapatmak yani dondurmak istemiyorsanız kalıcı olarak kapatabilirsiniz. Unutmayın kalıcı olarak kapatılan hesapların geri açılması mümkün değildir. Hesabınızı kalıcı olarak kapatmak için ilk olarak aşağıdaki kalıcı kapatma linkine tıklayın.

Kalıcı Kapatma Linki: https://instagram.com/accounts/remove/request/permanent/

Kalıcı kapatma linkine tıkladıktan sonra açılan pencerede Instagram’ın hesabınızı kalıcı olarak kapatmanızdan dolayı üzgün olduğunu belirten mesajını görebilirsiniz. Bu sayfada da hesap kapatma nedenimizi belirtmemiz gerekiyor. Bu kısımda “İkinci bir hesap açtım.” Seçeneğini seçmenizi tavsiye ediyorum. Seçiminizi yaptıktan sonra “Devam etmek için lütfen şifreni tekrar gir.” kısmına hesabınızın şifresini girin ve “Hesabımı Kalıcı Olarak Sil” düğmesine tıklayarak işlemi tamamlayın.

Sıkça Sorulan Sorular

SORU: Instagram hesabımı geçici olarak kapattığımda, profilimdeki içeriğe ne olur?
CEVAP: Hesabınızı geçici olarak kapattığınızda, hesabınızda bulunan fotoğraf, video, yorum ve beğenileriniz gizlenir. Geçici kapatmada bu bilgilerin silinmesi söz konusu değildir. Hesabınıza giriş yapıp, hesabınızı etkinleştirene kadar bu bilgiler Instagram tarafından saklanır.

SORU: Instagram hesabımı kalıcı olarak kapattığımda ne olur?
CEVAP: Hesabınızı kalıcı olarak kapattığınızda, fotoğraflarınız, videolarınız, yorumlarınız, beğenirleriniz, takipçileriniz ve profilinizle birlikte profil bilgileriniz kalıcı olarak ortadan kaybolur. Bu nedenle hesabınızı kalıcı olarak kapatmadan önce iyi karar verin.

SORU: Kullanıcı adı ve şifremi bilmiyorum. Instagram hesabımı nasıl kapatabilirim?
CEVAP: Instagram hesabınızı kapatmanız için hesabınıza giriş yapabiliyor olmanız gerekmektedir. Instagram hesabınıza ait giriş bilgilerine ulaşmak istiyorsanız giriş sayfasında şifre girdiğiniz kutucuğun yanındaki Unuttum mu? bağlantısına tıklayın. Ardından kullanıcı adı veya e-postaya tıklayın. Kullanıcı adınızı açılan pencerede göremezseniz e-posta adresinizi girin ve Ara düğmesine tıklayın. Bu işlemin ardından Şifre Yenileme Postası Gönder bağlantısına tıklayın. Bu işlemin ardından Instagram size kullanıcı adınızı içeren bir e-posta gönderecek. Ayrıca bu e-postada bulunan şifre yenileme bağlantısı sayesinde hesabınıza yeni şifre tanımlayabilirsiniz.

Ekran Görüntüleri

Instagram hesap kapatma işlemi bu kadar! Konuyla ilgili yukarıda anlatılanların dışında sorun yaşarsanız, aşağıdaki yorum formunu kullanarak bizden yardım talep edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir